top of page

LOWER SCHOOL FACULTY

KINDERGARTEN - GRADE 6

NOELLE BARRON

KINDERGARTEN

TERRI WENSYEL
KINDERGARTEN

WHITNEY EDDY
FIRST GRADE

KATHY COFFEY

FIRST GRADE

BRENDA SMITH

SECOND GRADE

LISA SHELTON

SECOND GRADE

DEBRA GRIFFIS
THIRD GRADE

LYNDA HANVY

THIRD GRADE

REBECCA MONROE
FOURTH GRADE

JENNA ROGERS

FOURTH GRADE

HEATHER SIEWERT

FIFTH & SIXTH GRADE

MICHAEL MORGAN

FIFTH & SIXTH GRADE

JESSICA WICKWIRE

FIFTH & SIXTH GRADE

SHARON VANDERWAL

FIFTH & SIXTH GRADE

BRIDGET HAYNES
TECHNOLOGY INSTRUCTOR

FAITH WALKER
MUSIC

TERESA HALL

MEDIA CENTER/LIBRARY

ALI HERNDON

SPANISH

JAY MITCHELL

PHYSICAL EDUCATION

RACHEL POWELL

PHYSICAL EDUCATION AIDE

AMY TUBBS

ART

DAVID WALKER

BAND

MELISSA MCCULLOCH

READING/WRITING

MIDDLE SCHOOL FACULTY

GRADES 7 & 8

BRIDGET HAYNES
COMPUTER

FAITH WALKER
MUSIC

TERESA HALL

MEDIA CENTER/LIBRARY

REBEKAH HAMRIC

SCIENCE & BIBLE

ALI HERNDON

SPANISH

AMY HILL

ENGLISH

ASHLEY BIEGEL
MATH

JAY MITCHELL

PHYSICAL EDUCATION

BEN MOONEY

HISTORY

RACHEL POWELL

PHYSICAL EDUCATION AIDE

FELICIA SALGADO
BIBLE, HISTORY, CAREER

CATHY SCHMID
MATH

HOLLY THOMPSON

BIBLE

AMY TUBBS

ART

JOAN JONES
ENGLISH

DAVID WALKER

BAND

UPPER SCHOOL FACULTY

GRADES 9 - 12

AMY TUBBS

STUDIO ART

ABBY MILLER
FINITE MATH, ALGEBRA 2, GEOMETRY*

ERIC ALBRIGHT

WORLD VIEWS/APOLOGETICS

AMY HILL

ENGLISH*, AP LITERATURE

ASHLEY BIEGEL
ALGEBRA 1

MIKE HOLIDAY

OT SURVEY*, SYSTEMATIC THEOLOGY*

SANDRA HOWARD

CHEMISTRY*, PHYSICAL SCIENCE

KAREN KEITH
ANATOMY & PHYSIOLOGY, BIOLOGY*, FORENSIC SCIENCE*

RHONDA MILLER

AP PHYSICS, AP STATS, AP CALCULUS, ALGEBRA 2 W/TRIGONOMETRY, PRECALCULUS*

BEN MOONEY
HISTORY, AVIATION

HEATHER MYERS

SPANISH 1, SPANISH 2

JUDITH PARK
ENGLISH*, AP LANGUAGE, DRAMA

SEAN RICHARDSON
ECONOMICS

FELICIA SALGADO
OT SURVEY

CATHY SCHMID

INTERMEDIATE MATH

JARRETT VANDIVER

NT SURVEY, SYSTEMATIC THEOLOGY

DAVID WALKER

BAND

ANGIE TEICHMILLER
HISTORY

* denotes Honors and/or Dual Enrollment classes in addition to the regular college preparatory classes offered

SUPPORT STAFF

KIM PARKER

MAIN OFFICE/LOWER SCHOOL

CAROLE JANORSCHKE

UPPER SCHOOL OFFICE

TERRI MASHBURN

FINANCE ASSISTANT

NICOLE SNEED

COMMUNICATIONS

SEAN RICHARDSON

IT COORDINATOR

JASON MARSHALL

FACILITIES MANAGER

HOLLY THOMPSON

ATHLETICS ASSISTANT

SCARLET BOLAN

CAFETERIA COORDINATOR

TAMMY LEGG

CAFETERIA

KRISTI LOYD

CAFETERIA/AFTER SCHOOL CARE

bottom of page